Uczulenie na nikiel

Nikiel stanowi jeden z najbardziej alergicznych pierwiastków, który nierzadko jest kompletnie nietolerowany, a objawem tego są silne reakcje uczuleniowe, którym poświęcimy uwagę w niniejszych akapitach naszego poradnika. Zachęcamy do poczytania i dowiedzenia się, jak i dlaczego pojawiają się charakterystyczne alergie na nikiel.
W przypadku uczulenia na ten składnik najczęściej dostrzegamy zaczerwienienia i silne wypryski albo mocne swędzenie skóry występujące na przykład po założeniu biżuterii zrobionej z tego metalu. Na pewno jedno z najbardziej wrażliwych miejsc, które nikiel u alergików atakuje w pierwszej kolejności to uszy, więc nawet małe drobne kolczyki wkrętki stanowią bodziec rozbudzający reakcję alergiczną. Jak to leczyć? Tego rodzaju przypadłość uczuleniową można leczyć po prostu unikając niklu.

Nie jest to przecież składnik nieodzowny, który musimy mieć – biżuterię da się przecież wymienić na jakąkolwiek inną. Czy są jednak jakieś skuteczne metody zwalczania reakcji na nikiel?
Skóra, która jest uczulona na nikiel po prostu zmienia swój odcień i to jest chyba główny i podstawowy sygnał alarmowy pokazujący, że coś jest nie tak, skłaniający nas do sprawdzenia, czy czasem nie wchodzi w grę reakcja na nikiel. Alergiczny wyprysk, ale też swędzenie, rumieniowe placki na ciele, a w szczególności w tym miejscu, gdzie nasza skóra miała kontakt z niklową rzeczą. Warto wiedzieć, że uczulenie na ten metal występuje w dwóch głównych fazach takich jak faza indukcji oraz faza pełnoobjawowa.
Artykuł dzięki: