EKG jest to powszechnie znany skrót odnoszący się do jednego z najpopularniejszych badań medycznych, związanych ze sprawdzaniem pracy i stanu oraz jakości funkcjonowania naszego mięśnia sercowego. Pod pojęciem skrótowego EKG kryje się natomiast termin elektrokardiogram.
Jest to badanie w pełni nieinwazyjne, zupełnie „zdrowe” dla organizmu, a także całkowicie bezpieczne. Nie boli, dlatego mogą się na niego decydować nawet panie w ciąży, a w zasadzie musza i to tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej. Badanie w postaci EKG nie jest także kosztowne, a raczej zazwyczaj wykonywane jest ono w naszym kraju przez specjalistów z przychodzi gdzie mieści się siedziba naszego lekarza pierwszego kontaktu, czyli tak zwanego lekarza pierwszego kontaktu. Poprzez krótkie i niewywołujące dyskomfortu badanie od razu rozpoznamy pracę serca. To dostępne badanie, a także analiza jego wyników wcale nie należy do najtrudniejszych. Potrafi to każdy obsługujący tego typu sprzęt i nawet lekarz rodzinny.
Nie musimy od razu zgłaszać się z wynikami EKG do kardiologa.
To teraz trochę wskazówek praktycznych, a mianowicie – jak wykonywane jest badanie EKG? Przede wszystkim konieczne jest przybranie właściwego ułożenia ciała przez co rozumie się wygodne położenie pacjenta badanego na plecach. Do tego celu służy kozetka lekarska. Następnie badany ma odkryć nadgarstki i kostki oraz oczywiście klatkę piersiową. Skórę się zwilża, a później umieszcza na niej elektrody, przy czym mowa o elektrodach kończynowych których jest cztery oraz elektrodach w miejscu przedsercowym, jakich jest sześć.
Artykuł dzięki: